AF Racing Team

Pierwszy polski zespół w Mistrzostwach Włoch kończy sezon!

Wyścigi Motocyklowe to nie tylko sport, ale także i przede wszystkim wielka pasja. To właśnie sprawiło, że toruński zespół AF Racing Team postanowił wystartować w jednej z najbardziej prestiżowych i obleganych serii Supersport w Europie.

Polskie zespoły jak i sami zawodnicy coraz częściej pojawiają się zarówno w europejskich jak i światowych seriach. To właśnie wyjazd za granicę oraz rywalizacja z najmocniejszymi zawodnikami w danej klasie może utorować drogę do przyszłych sukcesów na arenie międzynarodowej. Nie jest to jednak takie proste jak mogłoby się wydawać.

Zmagania w CIV (Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Włoch) odbywały się na torach wyścigowych, które są jednymi z najbardziej uznanych w Europie jak i na świecie. Mowa tutaj o obiektach takich jak: Misano, Mugello czy Imola. Na wielu rundach pojawiali się czołowi zawodnicy z Mistrzostw Świata, a na polach startowych ustawiało się za każdym razem przeszło 30 zawodników, którzy doskonale znali te obiekty. Zarówno emocje jak i sama temperatura były ekstremalne.


Jak zespół podsumowuje swoje starty?

Magdalena Krasicka – Menadżer Zespołu AF Racing Team:

Celem projektu było, jest i będzie umożliwienie polskim zawodnikom startu w zawodach na bardzo wysokim poziomie. Wierzymy, że rywalizacja z najszybszymi zawodnikami z Europy może pomóc im w dalszym rozwoju i otworzyć drzwi do światowych serii wyścigowych. Zależy nam również na tym, aby mieli oni obsługę na takim samym poziomie jak i pozostali zawodnicy danej serii stąd też kładziemy bardzo duży nacisk na odpowiednie przygotowanie motocykla jak i jego późniejszą obsługę. Obecnie zespół zakończył emocjonujący sezon w Mistrzostwach Włoch (CIV) stając się pierwszym polskim zespołem akredytowanym w tych zawodach. Motocykl bezawaryjnie przejechał cały sezon. Stanęliśmy na podium i jeszcze bardziej zbliżyliśmy się do pierwszej dziesiątki zawodników w bardzo mocnej stawce. Teraz czas na przemyślenia, podsumowania, ale co ważniejsze postanowienia i przygotowania do sezonu 2024. Z tego miejsca bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym projekcie. Zawodnikowi: Danielowi Blinowi, całemu zespołowi, naszym mechanikom z Ducati Toruń, którzy ciężko pracowali na końcowy sukces, naszym kibicom oraz przede wszystkim naszym partnerom, bez których ta przygoda nie byłaby możliwa.

 

Z pewnością start w zawodach tej rangi był niemałym wyzwaniem dla Daniela Blina, zawodnika, który na Ducati V2 jedzie drugi sezon. Jak ocenia swój start?

Daniel Blin, zawodnik klasy Supersport:

Jazda w takiej serii jak Mistrzostwa Włoch to dla mnie przede wszystkim ogromna szansa na rozwój pod wieloma względami. Myślę, że można obiektywnie powiedzieć, że klasa SSP (od redakcji:  Supersport) we Włoszech była najmocniejszą, pomijając oczywiście Mistrzostwa Świata, tego typu klasą w Europie w roku 2023. Czasy okrążeń czołówki były prawie identyczne jak te w Mistrzostwach Świata, a w jednej sekundzie zamykało się blisko 20 zawodników. Większość swojej przygody z wyścigami przejeździłem w klasie małych motocykli SSP300. Przesiadka na dużego Supersporta była bardzo wymagająca fizycznie jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu w okresie zimowym nie było to dla mnie przeszkodą i czułem się pod tym względem bardzo mocny. Co do zespołu to jest to pierwszy i w pełni polski team, do którego należę startując w zawodach tej rangi. Pomijając świetną atmosferę, która panuje w zespole, jego załodze należą się ukłony, bo przez rok zmagań nigdy nie wkradła nam się poważna usterka techniczna, a motocykl przygotowany był do zmagań perfekcyjnie. Wszystkie tory we Włoszech są niesamowite i „narysowane” z typowym dla Włochów polotem. Najbardziej zapadła mi w pamięci Imola, która ze względu na swoją historię i bardzo trudny, techniczny układ jest po prostu niesamowita. Jednak to na Mugello udało mi się stanąć na podium. Osiągnąć taki wynik, w tak mocnej serii było dla mnie małym spełnieniem marzeń, której rzecz jasna towarzyszył głód na kolejne dobre występy. Uważam, że tempo wyścigowe mamy na bardzo dobrym poziomie, a brakującym puzzlem w całej układance są obecnie kwalifikacje. Będę pracował, żeby szybko to zmienić!

 

Jeżeli chcecie śledzić zmagania zespołu AF Racing warto odwiedzić ich profil w social mediach, gdzie na bieżąco relacjonują swoje zmagania: https://www.facebook.com/afracingteamtorun/

Zespół napędzają: Galliot.pl / BNP Paribas Bank Polska / Mercedes-Benz Trucks Kujawski Truck Center / Mercedes-Benz Auto Frelik / Dominator Exhaust System / D2K Motorsport Cases / Ducati Toruń / Ducati Polska / SHOEI Polska